RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Tanzania: Polowania i okaleczanie albinosów, aby handlować ich „magicznymi” narządami

17-letnia Vumilia Makoye jadła obiad ze swoją rodziną, kiedy do domu włamało się dwóch mężczyzn z długimi nożami, obezwładniając jej matkę Jeme, która próbowała ich powstrzymać. Potem wszystko zdarzyło się bardzo szybko. Jeme i reszta rodziny patrzyła bezsilnie jak intruzi złapali Vumilę, odpiłowali jej nogi powyżej kolan i zniknęli z nimi. Dziewczyna leżąca w kałuży krwi wkrótce zmarła.

Vumila była albinoską. Albinizm to dziedziczne zaburzenie pigmentacji charakteryzujące się brakiem barwnika melaniny w oczach, skórze i włosach. Chorzy mają czerwone oczy i różowo białą skórę, niesłychanie wrażliwą na promienie słoneczne. W Afryce jeden na 3 tysiące noworodków to albinos. Mają bardzo wiele problemów medycznych i większość umiera na raka skóry przed osiągnięciem 30 roku życia.

W Afryce sub-saharyjskiej rozpowszechniona jest wiara, że albinosi mają magiczne moce. Są odrzuceni i napiętnowani społecznie. Ale niedawno w Tanzanii ten przesąd zamienił się w koszmar. Czarownicy zaczęli twierdzić, że magiczne mikstury z użyciem skóry, włosów, kości, genitaliów, języków lub kończyn albinosów przyniosą bogactwo ich klientom. Teraz poluje się na albinosów. Według oficjalnych danych zabito 19 albinosów, także dzieci, na handel częściami ich ciał. Inne źródła mówią o ponad pięćdziesięciu ofiarach. Policja sądzi, że inspiracją do morderstw albinosów są nigeryjskie filmy o czarach.

Władze zestawiają listy albinosów i próbują chronić ich przez obserwację ich domów i eskortowanie dzieci do szkoły. Prezydent Jakaya Kikwete zarządził rozprawienie się z czarownikami i handlarzami narządami. Próbując wyeliminować dyskryminację wyznaczył niedawno pierwszego albinosa – członka parlamentu.

Ten przesąd nie zatrzymuje się na granicy. Pod koniec maja znaleziono w Kenii kobietę albinoskę z wyciętymi oczami, językiem i piersiami. Podobno również w Kongo sprzedaje się skórę albinosów.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska