RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Witryna Richarda Dawkinsa zablokowana przez sąd w Turcji

Prof. Richard Dawkins
Prof. Richard Dawkins

Jeśli jesteś w Turcji i próbujesz odwiedzić witrynę Richarda Dawkinsa www.richarddawkins.net znajdziesz obecnie tylko notatkę: „Dostęp do tej witryny został zakazany decyzją sądu”. Drugi Sąd Karny w Stambule nakazał Turkish Telecom zablokowanie dostępu do tej bardzo popularnej witryny ze względu na skargę Adnana Oktara o pseudonimie Harun Yahya, który twierdzi, że ta strona zawiera obraźliwe uwagi o nim i o jego pracy.

Harun Yahya jest mesjanistycznym bojownikiem islamistycznej wersji kreacjonizmu, który próbuje „zdemaskować” teorię Darwina jako największe oszustwo w historii nauki. Ten energiczny fanatyk anty-nauki ma do dyspozycji olbrzymie fundusze z nieznanych źródeł. Przez Internet szerzy w rozmaitych językach swoje liczne książki, artykuły i filmy skierowane przeciwko ewolucji. W 2006 roku wyprodukował grube i luksusowo wydane dzieło liczące 800 stron pod tytułem Atlas of Creation i wysłał 10 tysięcy egzemplarzy do naukowców, dziennikarzy, środków masowego przekazu i szkół w całej Europie. Jednym z adresatów był profesor Richard Dawkins. Ten znany ekspert ewolucji opisał tę książkę na swojej witrynie jako „niedorzeczność” i odnotował, że „nie wie, jak pogodzić kosztowne i luksusowe wydanie tej książki z ‘zapierającymi dech bredniami’, które zawiera” (Richard Dawkins, Venomous-Snakes-Slippery-Eels-and-Harun-Yahya). Oktar podał do sądu sprawę przeciwko profesorowi z Oksfordu, żądając odszkodowania za cierpienia psychiczne w wysokości 8 tysięcy YTL (około 4 tysięcy euro).

Wcześniej Adnan Oktar próbował bezskutecznie uzyskać zakaz tureckiej wersji słynnej książki Richarda Dawkinsa Bóg urojony. Pozwał tureckiego wydawcę, który wygrał sprawę. Sąd odrzucił twierdzenie Oktara, że książka ta jest bluźniercza. Książka stała się bestsellerem w Turcji. Nakład innej książki Dawkinsa, The Ancestor’s Tale – napisanej wcześniej, ale opublikowanej w Turcji po Bogu urojonym – sprzedano w ciągu jednego dnia.

Richard Dawkins, The Ancestor's Tale, po turecku
Richard Dawkins, The Ancestor's Tale, po turecku

Po wprowadzeniu nowego prawa internetowego w maju 2008 roku cenzura szaleje w tureckim Internecie. Od tego czasu zablokowano już ponad 850 stron. Strony zakazuje się z najrozmaitszych przyczyn: jeśli uważa się ich treść za szkodliwą dla dzieci, namawiającą do używania narkotyków, gier hazardowych, prostytucji, pornografii czy samobójstwa, jeśli popierają sprawę Kurdów lub zawierają obrazę Kamala Atatürka, założyciela Turcji. Na przykład Youtube, gdzie pokazuje się wideo, jest w Turcji zakazana od czterech miesięcy za pokazywanie wideo, rzekomo obraźliwego wobec pamięci Atatürka. Dla Adnana Oktara i jego wspólników nowe prawo o cenzurze jest „zesłane z nieba”. Zanim udało im się zakazać witrynę Richarda Dawkinsa, doprowadzili do zakazu Google Groups i WordPress.com twierdząc, że te strony zawierają zniesławiające informacje.

Oktor odwołuje się obecnie przeciwko wyrokowi trzech lat więzienia za stworzenie nielegalnej organizacji dla zysku osobistego.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska