RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Dzisiaj jest 200 rocznica urodzin Charlesa Darwina

Charles Darwin
Charles Darwin (12 lutego 1809 – 19 kwietnia 1883)

12 lutego 2009 – Dzisiaj jest 200 rocznica urodzin Charlesa Darwina. Swoją teorią ewolucji drogą doboru naturalnego przedstawioną 150 lat temu w rewolucyjnej pracy O powstawaniu gatunków Darwin wypuścił powietrze z balonu ustalonych światopoglądów religijnych i otworzył nasze oczy na rzeczywistość. Wyzwolił nasze umysły i na zawsze zmienił sposób, w jaki patrzymy na świat i na nas samych. Jego pomysłowa idea, umocniona przytłaczającym mnóstwem dowodów, dała nam klucz do zrozumienia wszelkiego życia na ziemi w całej jego złożoności i różnorodności – jak również wszelkiego możliwego życia na jakiejkolwiek planecie.

Odkrycia Darwina odrzuciły najmocniejszy powód wiary w boga. „Nie mogłem wyobrazić sobie bycia ateistą przed 1859 rokiem, kiedy opublikowano O powstawaniu gatunków Darwina. Darwin umożliwił bycie intelektualnie spełnionym ateistą” – mówi wybitny brytyjski ateista i biolog profesor Richard Dawkins, najbardziej elokwentny naukowy następca Darwina i wspaniały obrońca przeciwko fali fanatycznego kreacjonizmu religijnego – chrześcijańskiego i islamskiego – które próbują przywrócić stary porządek religijny.

Richard Dawkins
Geniusz Charlesa Darwina
Profesor Richard Dawkins – „Buldog Darwina” i jego film dokumentalny „Geniusz Charlesa Darwina”

Najnowszy serial telewizyjny Dawkinsa, „Geniusz Charlesa Darwina” nadany w trzech częściach przez telewizję brytyjską, uzyskał nagrodę British Broadcast Award 2009 za najlepszy serial dokumentalny. Jest on dostępny jako DVD na www.richarddawkins.net. Urywki można zobaczyć w Internecie.

Kliknij na obraz, żeby zobaczyć części programu dokumentalnego na Google i YouTube

Jeszcze bardziej imponująca może być sześciogodzinna wersja audio, zredagowana i żywo czytana przez Richarda Dawkinsa. „Posłuchaj O powstawaniu gatunków, a natychmiast znajdziesz się w obecności jednego z najwspanialszych umysłów, jaki kiedykolwiek ozdabiał te planetę. W tym nagraniu, które było prawdziwą praca wykonana z zamiłowania, nie próbowałem odgrywać roli Darwina, ale zamiast tego pracowałem ciężko, by – jako współczesny naśladowca Darwina – przekazać prawdziwe znaczenie każdego zdania. Zaskoczyłem nawet samego siebie: ćwiczenie czytania słów Darwina na głos i identyfikowania w każdym zwrocie sylab, które należy podkreślić, ujawniło mi subtelności i głębie znaczenia, których nie zauważyłem przy cichym czytaniu dla siebie. Mam nadzieję, że słuchacze zostaną w taki sam sposób oświeceni.”

Kliknij na obraz, żeby załadować fragment z tej książki audio.
Kliknij na obraz, żeby załadować fragment z tej książki audio.

Aby uhonorować Charlesa Darwina, Down House w Kent stanie się w tym roku miejscem światowego dziedzictwa, a HMS „Beagle” jest w trakcie rekonstrukcji. Najświeższe wiadomości i rzeczy, o których warto wiedzieć o życiu i czasach Charlesa Darwina, zebrano na www.aboutdarwin.com.

I wreszcie istnieje Darwin Day Celebration Website, ogłaszająca i dająca sprawozdania z ponad 600 specjalnych wydarzeń świętujących naukę i rozum, które mają odbyć się w 42 krajach w Dzień Darwina: www.darwinday.org. (Dla polskich czytelników: PSR założył stronę internetową: www.dziendarwina.pl).

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska