RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

INDIA: Mordercze błogosławieństwa

Program telewizyjny z Sanalem Edamaruku kończy przerażające praktyki obłąkanego „bożego męża”

przerażające praktyki obłąkanego „bożego męża”

Chociaż Katihar we wschodnim Biharze dumny jest ze swojego Medical College, w pobliskich wioskach istnieją setki ludzi, którzy nie marzą o nowoczesnym leczeniu dla swoich dzieci, kiedy te zachorują. Zamiast tego zwracają się do lokalnego „bożego męża”, który twierdzi, że ma magiczne moce leczenia wszystkiego, od malarii do niedożywienia. Baba Jamun Yadav przekonał niepiśmiennych wieśniaków, że jest w stanie przekazywać boską energię przez podeszwy swoich stóp chorującym małym dzieciom. A oni pozwalają mu na przeprowadzanie barbarzyńskiego rytuału.

Zespół filmowy indyjskiego kanału telewizyjnego Headlines Today sfilmował przerażające sceny, jak obłąkany baba brutalnie depcze małe ciałka nieszczęsnych dzieci. Stawia jedną nogę pełnym ciężarem na udach i genitaliach, a drugą na gardle, dławiąc ich krzyki śmiertelnego przerażenia, aż niemal duszą się na śmierć.

Jest to po prostu torturowanie dzieci w przebraniu religijnym. Nikt jednak nie powstrzymywał obłąkanego „ świętego męża” – ani łatwowierni wieśniacy, ani policja, ani władze. Podobno te okrucieństwa trwają już od dwudziestu lat. Sprawca żyje także z tego, ponieważ oszukani wieśniacy dają mu podarki i pieniądze za jego „błogosławieństwa”. Nikt nie wie, ile dzieci doznało niebezpiecznych uszkodzeń i zmarło wcześniej lub później w wyniku jego „terapii”. I nikt nie wie jakie głębokie rany i blizny psychiczne to straszne doświadczenie spowodowało u tych, którzy przeżyli.

Sanal Edamaruku w programie Headlines Today
Sanal Edamaruku w programie Headlines Today
zobacz skróconą wersje program (po angielsku) na naszym kanale YouTube:
www.youtube.com/rationalists

W nadawanym na żywo programie w Headlines Today Sanal Edamaruku wezwał do natychmiastowego powstrzymania tego szaleństwa i podjęcia działań przeciwko „bożemu mężowi”. Oskarżył władze o tolerowanie tych przestępstw w imię religii dla politycznych korzyści. Wypytywany podczas programu minister zdrowia Biharu odmówił podjęcia jakiegokolwiek działania, ponieważ chodziło tu o tradycję i religię. Nikhil Chaudhary, członek parlamentu (z ramienia nacjonalistycznej partii Hindusów BJP) wybrany z Katihar, gdzie to się zdarzyło, powiedział: jeśli ludzie odnosili korzyści z tego rytuału, to mają prawo do tego, by nadal był wykonywany. Nie wahał się bronić tego barbarzyństwa jako szacownej części tradycji lokalnej. To samo zrobił swami Shankaracharya, duchowy przywódca i naczelny kapłan Kashi Sumeru peeth. Sanal Edamaruku wzywał go podczas programu przez telefon, by użył swojego olbrzymiego wpływu na wiernych i położył kres takiemu niebezpiecznemu zabobonowi.

Program wywarł olbrzymie wrażenie. Po niecałych 24 godzinach “boży mąż” został aresztowany za torturowanie dzieci.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska