RATIONALIST INTERNATIONAL

http://www.rationalistinternational.net

Fabrykowanie wspomnień i tożsamości

'Terapia regresji poprzedniego życia' trafia do indyjskiej telewizji

W staraniach o wyższą oglądalność kanał rozrywkowy w języku hindi w India NDTV Imagine, zaprezentował sensacyjny i dziwaczny reality show. Raaz Pichhle Janam Ka (Tajemnice poprzedniego życia) zaprosił widzów do oglądania pretensjonalnych i wysoce dramatycznych sesji tak zwanej „terapii regresji poprzedniego życia” z niejaką doktor Tripty Jain. Pani doktor wprawia swoich telewizyjnych pacjentów – wśród nich wiele aspirujących gwiazdek i gwiazdeczek – w trans hipnotyczny i powoduje, że rzekomo „pamiętają” tajemnice swojego przeszłego życia. Jak twierdzi, są one kluczowe dla wszystkich ich obecnych problemów, takich jak strach przed lataniem samolotami, wodą, tłumami i wężami. Na światło dzienne wychodzą rozdzierające serce opowieści o miłości, zemście, zdradzie i morderstwie na przestrzeni kontynentów i stuleci – wszystko ślicznie nagrane wcześniej, żeby dostarczyć barwnego tła dla wyciskającej łzy procedury na kozetce. Na koniec, oczywiście bez żadnej niespodzianki, okazuje się, że ci, którzy boją się latać w obecnym życiu, zginęli w katastrofie samolotowej w życiu poprzednim, a ci, którzy boją się tłumów byli kiedyś raz (lub nawet dwa razy!) zlinczowani.

“Głównym problemem z ‘terapią regresji poprzedniego życia’ jest to, że nie ma żadnego poprzedniego życia” – powiedział Sanal Edamaruku w jednym z programów dyskusyjnych na innych kanałach telewizyjnych w reakcji na ten obskurancki show. „Wszystkie te ‘wspomnienia’, jakby nie były żywe, są iluzją i samo oszustwem. Wywołuje je ‘terapeuta’ pytaniami i sugestiami, a kształtują je własne doświadczenia, wiedza, wyobraźnia i pragnienia pacjenta. Takie pseudo-wspomnienia i sfabrykowane przeszłe tożsamości mogą czasami wydawać się zupełnie realne dla pacjenta. To dlatego ta ‘terapia’ jest tak niebezpieczna, ponieważ negatywny wpływ prześladujących, fałszywych wspomnień nie jest łatwo wymazać. ‘Terapia regresji przeszłego życia’ nie ma żadnej naukowej podstawy. To jest bardziej okultyzm niż terapia. Jak pamięć – magazynowana w neuronach – mogłaby zostać przekazana po śmierci z rozpadających się komórek mózgowych do innego mózgu?”

Reagując na program Przeszłe życie Sanal Edamaruku poprzez różne kanały telewizyjne mobilizował indyjską opinię publiczną i otworzył w mediach szeroki program edukacyjny. Wyjaśnił, że ten program bez skrupułów zbija kapitał na zabobonach i starej wierze w karmę i niezmienny los, które uszkadzają umysł człowieka i paraliżują wszelki rozwój osobisty i społeczny. „Jest także nieludzki i nieetyczny. Jako przykład weźmy przypadek mężczyzny, który cierpi z powodu karłowatości i krótkich nóg. W tym programie ‘przypomniał’ sobie, że w poprzednim życiu złamał nogi, kiedy próbował uciec przed rozwścieczonym tłumem chcącym go ukarać za zgwałcenie kobiety! Takim programom trzeba położyć kres za naruszanie ogólnego kodeksu etyki” – powiedział Sanal.

Chociaż program Przeszłe życie został wstrzymany w NDTV Imagine po kilku epizodach, producenci planują jego powtórkę po angielsku dla widzów brytyjskich.

Headlines Today zaprosił wcześniej Sanala Edamaruku i dr Hansa Tedama, pioniera „Terapii regresji” w Holandii na debatę telewizyjną o tej obskuranckiej praktyce. Dr Tendam wykształcił wielu indyjskich terapeutów „Przeszłego życia”. Fragmenty tego ciekawego spotkania są dostępne na YouTube.

Sanal Edamaruku kontra terapeuta “przeszłego życia” dr Hans Tendam -
obejrzyj skróconą wersję debaty (po angielsku, 2 części) na naszym kanale YouTube:
www.youtube.com/rationalists

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska